Linde

Archiwum Lifestyle

Odkrywając Lubelszczyznę
Numer 1/2018
Odkrywając Lubelszczyznę
Majestatyczność dziewiczej przyrody, tajemniczość podziemnych przejść, średniowieczny duch miast. Oto peryferia Słowiańszczyzny wschodniej i zachodniej, bogactwo formowanej przez stulecia sfery zarówno materialnej, jak i duchowej, etniczna oraz językowa granica między polskim i ruskim żywiołem, granica religijnych wpływów Rzymu i Bizancjum. Witajcie na Lubelszczyźnie - Wioletta Barcińska.
pobierz
W świecie na opak
Numer 3/2017
W świecie na opak
Krzyk i śmiech, szalone zabawy, tańce, parady i bezwstydność. Zupełne sprzeciwienie się istniejącemu porządkowi, bunt przeciwko nakazom, zatracenie hierarchii. Tak bawiła się średniowieczna ludność. Jak jest obecnie? Rio, Wenecja i Mardi Gras to tylko niektóre przykłady współczesnych karnawałowych szaleństw. O tym, jak to w karnawale bywało i bywa dzisiaj, opowiadają Wioletta Barcińska i Karolina Drygiel.
pobierz
Pomagamy pomagać
Numer 3/2017
Pomagamy pomagać
Dobroczynność, filantropia i charytatywność stanowią obecnie niezbędny budulec społecznej solidarności. Są to motory naprawcze funkcjonowania społeczeństwa, toteż każda pomoc udzielona potrzebującym jest na wagę złota. Przedstawiamy cztery opowieści o tym, gdzie przystanąć w drodze, jak wesprzeć Rodaków na Ukrainie, czym zajmuje się pewna wyjątkowa szkoła w Poznaniu oraz dlaczego „krwawiące drzewo” w Afryce płacze nad jej losem. Pomóżmy pomagać - zachęca Karolina Drygiel.
pobierz
Podlasie - pogranicze kultur
Numer 2/2017
Podlasie - pogranicze kultur
Przyrodniczy eden, kulturowy konglomerat, religijny splot, okno na Wschód. Pogranicze, czyli koniec i początek. Oto jeden z najbardziej niezwykłych regionów naszego kraju, gdzie w wyniku setek lat nietypowego współistnienia narodowościowego narodziły się nowe wartości i fascynujący wzór kulturowy, a piękno przyrody zapiera dech w piersiach. Wybierzcie się z nami w podróż na niezwykłe Podlasie - zachęca Karolina Drygiel.
pobierz
Zawód: STRAŻAK
Numer 1/2017
Zawód: STRAŻAK
Dwojakość natury ognia od zawsze fascynowała ludzkość. Stanowił on źródło ciepła i światła, z drugiej strony swoją nieobliczalnością budził strach, gdy trawił wszystko, co napotkał na swojej drodze. O tym, dlaczego Rzym płonął tak często, skąd wśród strażaków kult św. Floriana i jak na przestrzeni wieków Polacy radzili sobie z pożarami. Wspomnieniami z ponad 11 lat strażackiej służby dzieli się kpt. Michał Fijołek - w rozmowie z Karoliną Drygiel
pobierz
Islandia - wyspa ognia i lodu
Numer 4/2016
Islandia - wyspa ognia i lodu
Tajemniczy kraniec świata, nieprzewidywalna, surowa i pełna kontrastów – oto najbardziej samotna wyspa Europy: Islandia. Rozległe pola lawowe, przepiękne wodospady, gorące źródła i strome klify to tylko niektóre przykłady islandzkich perełek. O tym, gdzie lawa bucha pod lodowcem, dlaczego napęd 4x4 to konieczność oraz czemu (nie) jeść hakarl przeczytamy w artykule Karoliny Guziak.
pobierz
Rzeczywistość w miniaturze
Numer 3/2016
Rzeczywistość w miniaturze
Pragnienie latania towarzyszyło człowiekowi od zarania dziejów, jednak zanim człowiek wzniósł się ponad powierzchnię ziemi, najpierw zrobiły to stworzone przez niego modele. O wyjątkowej pasji tworzenia miniaturowych samolotów – od zrodzenia się konceptu, przez zebranie ogromu koniecznych materiałów, misterną i wymagającą pracę wykonania modelu, następnie zaś jego wykończenia, aż po pierwszy lot – opowiada Sławomir Trela.
pobierz
W poszukiwaniu wiatru
Numer 2/2016
W poszukiwaniu wiatru
Jak w niecodzienny sposób spędzić urlop? Wystarczy woda, wiatr i… deska, a do niej przymocowany żagiel lub latawiec. Bez względu na to, czy próbowaliśmy już swoich sił w wind- lub kitesurfingu, czy wciąż są to dyscypliny nam obce, warto rozważyć uwzględnienie wodnych szaleństw w wakacyjnych planach. O swojej pasji – dwóch fascynujących sportach, które zdobywają coraz większe grono miłośników – opowiada Krzysztof Lipiński.
pobierz
Strażnicy z gór - GOPR
Numer 1/2016
Strażnicy z gór - GOPR
Niektórzy z nas szukają oddechu w szaleństwach na ośnieżonych stokach, inni zaś cenią sobie eksplorowanie górskich szlaków w wiosennej i letniej scenerii. Warto uświadomić sobie, kto bezustannie czuwa nad bezpiecznym spędzaniem naszego wolnego czasu w polskich górach. O niesamowitej posłudze – pełnej poświęceń, ryzyka, ale i niezachwianej pasji – opowiada Jerzy Herniczek z Grupy Beskidzkiej GOPR.
pobierz
Szopka bożonarodzeniowa – arcydzieło średniowiecznej tradycji
Numer 4/2015
Szopka bożonarodzeniowa – arcydzieło średniowiecznej tradycji
Przedstawianie narodzin Jezusa Chrystusa trwa w sztuce już kilkanaście stuleci. Odtworzenie tego jednego z najistotniejszych dla chrześcijaństwa wydarzenia w sposób szczególny odzwierciedla się w szopce. O tym, gdzie powstały pierwsze jasełka, dlaczego papież Franciszek jest jednym z szopkowych bohaterów i czym dla Polaków były kukiełkowe przedstawienia bożonarodzeniowe opowiada Karolina Drygiel (Linde MH Polska).
pobierz
Genua - miasto pachnące bazylią
Numer 3/2015
Genua - miasto pachnące bazylią
Genua, chociaż pełna typowo włoskiego ducha, jest dość specyficznym ośrodkiem miejskim. Ograniczona od strony lądu stromymi wzgórzami niezbyt wysokiego tu jeszcze Apeninu Liguryjskiego rozciąga się stosunkowo wąskim pasem wzdłuż brzegu morza na długości około 30 kilometrów. To osobliwe położenie znacznie zdeterminowało jej charakter, a z racji tego, że przez setki lat pełniła rolę jednego z najważniejszych portów Morza Śródziemnego. O swojej fascynacji miastem i włoską kuchnią opowiada Karolina Drygiel (Linde MH Polska).
pobierz
Szkocja stanem umysłu
Numer 2/2015
Szkocja stanem umysłu
Według popularnego dowcipu, lato w Szkocji można określić następującymi słowami: szaro, ponuro i pada. Jednak mimo niesprzyjającego klimatu kraj ten oferuje mnogość niezapomnianych widoków na soczyście zielone wzgórza, zamglone, skaliste góry, tajemnicze zamki i piękne wyspy. O wszystkich urokach malowniczej, delikatnie mglistej Szkocji opowiada Karolina Guziak (Linde MH Polska).
pobierz
Zamość - miasto założone z głową
Numer 1/2015
Zamość - miasto założone z głową
Zamość określany mianem polskiej perły renesansu. To miasto łączy architektoniczne, klasyczne w swej formie piękno z wielowymiarową funkcjonalnością. W zamian otrzymuje efekt idealnej, a zarazem unikalnej formy urbanistycznej otoczonej dziewiczą przyrodą. O potędze miasta Zamość nie zadecydowały jednak walory urbanistyczne, choć dzisiaj pozostały tylko one, ale wizja założyciela Jana Sariusza Zamoyskiego, wizja stworzenia centrum handlowego obsługującego rynki zagraniczne. O czynnikach które umożliwiły rozwój miasta i o walorach którymi region ten dysponuje opowiada Malwina Radzka.
pobierz
Mistyczna podróż po Ziemi Świętej
Numer 4/2014
Mistyczna podróż po Ziemi Świętej
Ziemia Święta jest duchową ojczyzną trzech religii: mozaizmu, chrześcijaństwa i islamu, religii, które biorą początek z tego samego źródła – z powołania Abrahama. Dla Chrześcijan tam dwa tysiące lat temu wydarzyła się historia, która jest wspominana do dziś. Jednak na Izrael nie można patrzeć wyłącznie przez pryzmat duchowy, o czym opowiada w swoim artykule historyk i podróżnik, „Polski Indiana Jones” – Jan Gać.
pobierz
Szwajcaria - jesienne impresje
Numer 3/2014
Szwajcaria - jesienne impresje
Pierwsze skojarzenia związane ze Szwajcarią zwykle bywają dość szablonowe – kraj ten postrzegany jest przede wszystkim jako jeden z głównych producentów sera i wysokiej klasy zegarków, a także jako lokalizacja najbezpieczniejszych na świecie banków. Ponadto, szeroko znana jest infrastruktura narciarska i to właśnie ze względu na nią zimą kraj jest oblegany przez pasjonatów sportów zimowych. W inne pory roku Szwajcaria nie cieszy się już tak dużą popularnością. A szkoda, bo oferuje naprawdę barwną paletę atrakcji – zachęca Karolina Guziak (Linde MH Polska)
pobierz
Brazylia – ojczyzna futbolu
Numer 2/2014
Brazylia – ojczyzna futbolu
„Siatkówka w Brazylii jest sportem numer jeden, bowiem piłka nożna jest religią.” Dla wielu osób stwierdzenie, że Brazylia jest „ojczyzną futbolu” wydaje się dość oczywiste. Należy jednak pamiętać, że to Anglicy byli twórcami tej gry. Zatem parafrazując znany cykl reklam, dla kierujących się rozumem, to Anglia będzie „ojczyzną futbolu”, jednak dla tych, którzy kierują się sercem, ojczyzną tą będzie Brazylia! O odkrywaniu Nowego Świata widzianego w szerszej perspektywie - nie tylko przez pryzmat futbolu - opowiada Jarosław Grzeszkiewicz.
pobierz
Budapeszt - podarunek Dunaju
Numer 1/2014
Budapeszt - podarunek Dunaju
Mawia się, że „jak Egipt jest darem Nilu, tak Budapeszt jest darem Dunaju”, dlatego chcielibyśmy zaprosić na fascynującą podróż do tego czarującego miasta. Stolica Węgier ma wiele atutów, które określilibyśmy przedrostkiem „naj”, jednak największą wartość stanowi niezaprzeczalnie cudowne i słusznie doceniane na całym świecie położenie.
pobierz
Nowa Hiszpania - Podróż do Meksyku
Numer 4/2013
Nowa Hiszpania - Podróż do Meksyku
Patrząc na meksykańskie ulice nie sposób nie dostrzec wszechobecnego sombrero, które stanowi nakrycie głowy większości mężczyzn. Niewiele osób wie, że ten kapelusz z szerokim rondem wykonany jest ze skóry, filcu lub słomy, a do Meksyku dotarł razem z hiszpańskimi konkwistadorami (w języku hiszpańskim słowo „sombra” oznacza „cień)”. – Jarosław Grzeszkiewicz
pobierz
Wrocław - Miasto nad Odrą
Numer 3/2013
Wrocław - Miasto nad Odrą
O Wrocławiu można opowiadać bez końca. Jest miastem wszechstronnym. Ma bogatą historię, szeroką ofertę kulturalną oraz jest także w czołówce miast o najbardziej sprzyjającym klimacie dla przedsiębiorców. Wspaniały rynek oraz ciągnące się wzdłuż Odry bulwary zachęcają do odwiedzenia zarówno za dnia, jak i w nocy. Warto przekonać się o tym wszystkim na własne oczy. Zwłaszcza, że ryzyko rozczarowania zwyczajnie nie istnieje.
pobierz
Indie Południowe - Podróże kształcą
Numer 2/2013
Indie Południowe - Podróże kształcą
Tym razem moją opowieść rozpoczynam od przedstawienia sylwetki słonia indyjskiego, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Indii. Wielu publicystów pisząc o szybko rozwijających się krajach azjatyckich często używa określenia „tygrys azjatycki”. Niemniej jednak uważam, że opisując Indie należy posługiwać się symboliką słonia, a nie tygrysa. Hindusi wierzą bowiem, że słoń jest symbolem spokoju, siły, bogactwa – a przede wszystkim – mądrości i równowagi. – Jarosław Grzeszkiewicz
pobierz
Największe skarby Bałtów - Gdzie legenda przenika się z rzeczywistością
Numer 1/2013
Największe skarby Bałtów - Gdzie legenda przenika się z rzeczywistością
Mozaika różnych narodowości oraz wpływy innych państw na kulturę Bałtów ukształtowały ją w pewien specyficzny sposób, tworząc niezwykłe połączenie kultury zachodniej z rodzimą. Ta niespotykana hybryda kulturowa wyróżnia te kraje na tle innych państw i sprawia, że stają się one tym bardziej interesującym celem na mapie.
pobierz
Marzenia - nie sny - potrafią się spełniać
Numer 4/2012
Marzenia - nie sny - potrafią się spełniać
"Moje marzenie z dzieciństwa wydawało się całkowicie nierealne, a jednak szczęśliwym zbiegiem okoliczności udało mi się je zrealizować! Zawsze marzyłem, by zostać sportowym komentatorem…" Krzysztof Miklas
pobierz
Skarby Matyóföld
Numer 3/2012
Skarby Matyóföld
Czy potraficie odnaleźć Matyóföld na mapie świata lub Europy? Nawet nie szukajcie! Ta geograficzna (czy raczej etnograficzna) nazwa, wywołująca skojarzenie z poważnym krajem lub regionem, należy do jednej z najmniejszych, ale przez to jeszcze bardziej interesujących krain niewielkiego państwa Basenu Karpackiego Węgier. Kto zatem chce tu dotrzeć, powinien wpisać w wirtualny lub prawdziwy GPS Węgry Północne, punkt przecięcia niemal 1000 metrowych Gór Bukowych i bezkresnej równiny, Wielkiej Niziny Węgierskiej. Gdzie kryją się skarby? György Ifju
pobierz
Podróże kształcą - Afryka Południowa
Numer 2/2012
Podróże kształcą - Afryka Południowa
„Podróże kształcą”… to może nieco banalne sformułowanie nabiera zupełnie innego sensu gdy samemu odwiedzi się i namacalnie dotknie różnych niezwykłych miejsc na naszym globie. W ciągu ostatnich kilku lat dane mi było odwiedzić kilka odległych i egzotycznych miejsc, które zainspirowały mnie do napisania tego artykułu, w którym przedstawię niezwykły region świata, jakim niewątpliwie Afryka Południowa." Jarosław Grzeszkiewicz
pobierz
Paralotniarstwo
Numer 1/2012
Paralotniarstwo
"W czasie kiedy ludzie poszukują swojej własnej tożsamości, podczas globalnej transformacji, konfliktu pokoleń oraz konfliktów kulturowych, paralotniarstwo jest świetnym sposobem na zdefiniowanie samego siebie.” Tamara Dudek
pobierz
Dolina Karpia - ludzie. ryby i ptaki
Numer 4/2011
Dolina Karpia - ludzie. ryby i ptaki
Dolina Karpia to obszar o wybitnych walorach przyrodniczych i kulturowych, stanowiący doskonałą destynację turystyczną. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – jest to idealne miejsce zarówno dla miłośników przyrody, amatorów turystyki aktywnej, jak również dla osób szukających ciszy i odpoczynku Stowarzyszenie Dolina Karpia
pobierz
Runda dla wytrwałych - Czy golf jest nudny?
Numer 3/2011
Runda dla wytrwałych - Czy golf jest nudny?
Pamiętam mój pierwszy start w amatorskim turnieju golfowym. Spóźniłem się dobre 10 minut na odprawę, więc na wyznaczony mojej grupie dołek startowy wpadłem praktycznie bez tchu. Los chciał, że wylosowałem grupę starych wyjadaczy. Wszyscy grali prosto, daleko, perfekcyjnie. Potężny stres i zmęczenie zrobiły swoje. Moje pierwsze 10 piłek wylądowało w wodzie, w lesie, za ogrodzeniem i w innych dziwnych miejscach. Praktycznie spaliłem się ze wstydu. Wtedy zrozumiałem, jak łatwo można znienawidzić tą grę… lub pokochać. Jacek Gulmantowicz
pobierz
Poczuć chemię do raf koralowych
Numer 2/2011
Poczuć chemię do raf koralowych
Co łączy największe przedsiębiorstwo dystrybucyjne polskiego rynku surowców chemicznych z rafami koralowymi Indonezji i Egiptu? „Walenie” Stowarzyszenie Płetwonurków, od 10 lat działające pod adresem czołowego dystrybutora surowców chemicznych w naszym kraju: Brenntag Polska. Tomasz Kowalik
pobierz
Tokaj – wino, które pisze historię
Numer 1/2011
Tokaj – wino, które pisze historię
„Navigare necesse est…”, czyli „Trzeba żeglować…” mawiali starożytni i ta sentencja mogłaby się odnosić do leżącego nad rzeką Cisa Tokaju. Choć może bardziej adekwatne dla okolicy byłoby powiedzenie „Bibere necesse est…”, czyli „Trzeba pić…”. Niech świadczy o tym fakt, że w wiekach średnich przy stołach papieskich, królewskich, książęcych, czy hrabiowskich na hasło „Da bibere!” (Dajcie pić!) kielichy napełniano zazwyczaj uprawianym na stokach winnych Północno-Wschodnich Węgier aromatycznym winem o złocistej barwie i niezwykłych walorach smakowych. György Ifju
pobierz
Andaluzja - kraina oliwą i winem płynąca
Numer 4/2010
Andaluzja - kraina oliwą i winem płynąca
Andaluzja często nazywana jest “pomostem między kontynentami”, “bramą Europy”, “tyglem kultur”, czy “miejscem spotkania mórz” i wszystkie te określenia są w pełni uzasadnione. Ten wyjątkowy region położony w południowej Hiszpanii, na wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego, przez tysiąclecia była obszarem rozwoju i ścierania się różnorodnych kultur, między innymi arabskiej, żydowskiej i chrześcijańskiej. Maciej Grabowski
pobierz
Kuchnia molekularna - awangardą kulinarną
Numer 3/2010
Kuchnia molekularna - awangardą kulinarną
Gotować molekularnie może każdy, należy jedynie zapoznać się z technikami w niej stosowanymi. Poza tym trzeba mieć wyobraźnię no i oczywiście pasję... Jean Bos
pobierz
Mała czarna - ziarno pełne tajemnic
Numer 2/2010
Mała czarna - ziarno pełne tajemnic
Dlaczego espresso nas zawodzi?“ Takim pytaniem Gwilym Davies rozpoczął swoją prezentację podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata Baristów (World Barista Championship 2009). Czy dobra kawa jak w ostatnich latach wino, ma szansę zyskać nowych, świadomych konsumentów? Sławek Saran
pobierz
Inwestycja skazana na zysk
Numer 1/2010
Inwestycja skazana na zysk
Kto w świecie finansów nie słyszał o alternatywnych metodach inwestycji? Fundusze hedge, surowce, prywatny kapitał, instrumenty pochodne i kredytowe to tylko kilka możliwości stanowiących przeciwwagę dla inwestycji tradycyjnych. Szczególną grupą rozwiązań alternatywnych są tzw. inwestycje emocjonalne... Niewiarygodny świat wina. Jerzy Kruk
pobierz

Nasz serwis używają plików cookies. Klikając „Akceptuję” lub korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na politykę prywatności i cookies Linde Material Handling Polska sp. z o. o..

Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.