Elektryczne wózki widłowe X20 – X35
To, co najlepsze z obu światówCiągłe podnoszenie i opuszczanie, transport po nierównym podłożu, brud i kurz oraz wahania temperatury to wymagające warunki, w których muszą pracować wózki widłowe. Do tej pory używano w tym celu jedynie wózków napędzanych silnikiem spalinowym ze względu na ich solidną konstrukcję i wydajność, ponieważ elektryczne wózki widłowe osiągały tu już granice swoich możliwości. Wraz z opracowaniem nowych elektrycznych wózków widłowych X20 – X35 firma Linde wyeliminowała to ograniczenie i po raz pierwszy w historii umożliwia zastosowanie elektrycznych wózków widłowych tam, gdzie wcześniej nieuniknione było użycie maszyn napędzanych silnikami spalinowymi.
Nowe wózki elektryczne są oparte na wspólnej platformie dla nowej generacji wózków z przeciwwagą firmy Linde i łączą w sobie to, co najlepsze z obu światów: dynamikę, elastyczność i zerową emisję spalin właściwą wózkom elektrycznym firmy Linde z wytrzymałością, wydajnością i mocą, które wcześniej były dostępne tylko w wózkach spalinowych z napędem hydrostatycznym. Kluczem do tej wydajności są silniki nowej generacji i opracowana od podstaw koncepcja maszyny.
Wózki widłowe na każdą potrzebę
Elektryczne wózki widłowe X20 – X35 zostały zaprojektowane i zbudowane na platformie odpowiedniej dla każdego rodzaju napędu. Dzięki tej wspólnej podstawie konstrukcyjnej firma Linde zapoczątkowała nową erę, w której technologia napędu nie determinuje już wydajności i wytrzymałości. Inne modele stworzone na tej platformie to elektryczne wózki widłowe E20 – E35, które są idealne do pracy wewnątrz budynków, oraz wózki widłowe H20 – H35 z silnikiem Diesla lub gazowym.
Dowiedz się więcej o nowej platformie wózków widłowych z przeciwwagą.
Najmocniejsze elektryczne wózki widłowe na świecie
Elektryczne wózki widłowe X20 – X35 Linde są tak samo mocne i wytrzymałe jak maszyny napędzane silnikami spalinowymi – nawet w ekstremalnych warunkach. Nowa seria bez problemu radzi sobie z ciężkimi ładunkami, długimi trasami czy stromymi rampami. A wszystko dzięki sercu jednostki napędowej: synchroniczne silniki reluktancyjne (SRM+) zapewniają elektrycznym wózkom widłowym wyjątkową wydajność, która została dodatkowo wzmocniona przez magnesy trwałe. Zastosowanie nowoczesnych silników elektrycznych eliminuje wibracje, hałas i spaliny typowe dla spalinowych wózków widłowych, dzięki czemu modele z serii X stanowią przyjazną dla środowiska, wygodną i niezwykle cichą alternatywę.
Nawet nadwozie i podwozie zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymywały najwyższe obciążenia, dzięki czemu wózki mogą być używane na nierównych powierzchniach. Jest to możliwe dzięki długiemu rozstawowi osi, dużym oponom oraz wolnej od wibracji i drgań osi napędowej opertej na elastomerowych łożyskach. Kurz i zanieczyszczenia nie są w stanie uszkodzić maszyn. Wszystkie podzespoły są hermetycznie zamknięte i mogą być czyszczone przy użyciu urządzeń wysokociśnieniowych.
Koncepcja napędu
Nowy system chłodzenia cieczą sprawia, że komponenty zainstalowane na osi napędowej pracują w optymalnym dla nich zakresie temperatur. Gwarantuje to użytkownikowi dostępność mocy znamionowej nawet w ekstremalnych wymaganiach podczas pracy wielozmianowej.
Synchroniczne silniki reluktancyjne
Wysokowydajne synchroniczne silniki reluktancyjne serii X20 – X35 zostały opracowane od podstaw. Są one dodatkowo wyposażone w magnesy trwałe, które jeszcze bardziej zwiększają wydajność i efektywność energetyczną oraz czynią maszyny najwydajniejszymi elektrycznymi wózkami widłowymi.
Elastyczne zasilanie w energię
Systemy litowo-jonowe firmy Linde charakteryzują się wielostopniową koncepcją bezpieczeństwa, która umożliwia użytkowanie wózków nawet w wymagających środowiskach o dużych obciążeniach mechanicznych i ekstremalnych wahaniach temperatury. Dalsze zalety to znacznie wyższa wydajność energetyczna w porównaniu z bateriami kwasowo-ołowiowymi oraz większa dostępność maszyn dzięki krótszym cyklom ładowania i możliwości doładowywania.
Load Balancing
W przypadku flot z napędem elektrycznym system Load Balancing firmy Linde pomaga klientom zarządzać swoją lokalną infrastrukturą energetyczną. Celem jest uniknięcie kosztownych szczytów zapotrzebowania na energię (Peak Power Management) oraz ograniczenie poboru mocy ładowania zarówno w ujęciu statycznym, jak i dynamicznym. W tym celu opracowywane są różne strategie ładowania, a klient wybiera tę, która mu najbardziej odpowiada.
Znacznie większa wydajność
Już od pierwszego naciśnięcia pedału operatorzy doświadczają nowego wymiaru wydajności serii X20 – X35: natychmiast daje się odczuć przyspieszenie typowe dla wózków spalinowych. Mimo to elektryczny wózek widłowy pracuje cicho i bez emisji. Cicha dynamika i wysokie osiągi w połączeniu z licznymi ulepszeniami ergonomicznymi zapewniają doskonałe wrażenia z jazdy.
-
Stanowisko operatora
-
Optymalna widoczność
-
Podłokietnik
-
Wersje fotela
-
Wyświetlacz
-
Mechaniczne oddzielenie osi skrętnej, jednostki napędowej i masztu
-
Klimatyzacja*
-
Elektroniczna amortyzacja krańcowych pozycji masztu
Stanowisko operatora
W przestronnej i jasnej kabinie operatorzy mają znacznie więcej miejsca, co przekłada się na ich dobre samopoczucie i niemęczącą pracę w ciągu całej zmiany. Wszystkie istotne elementy sterujące znajdują się bezpośrednio w pobliżu operatora, co zmniejsza jego obciążenie fizyczne.
Optymalna widoczność
Dzięki smukłej konstrukcji masztu, wąskim słupkom przednim kabiny i obniżonemu panelowi przedniemu operator ma optymalny widok na ładunek i otoczenie z wygodnej pozycji siedzącej.
Podłokietnik
Podłokietnik dostępny jest w kilku wariantach i można go dobrać tak, aby operator mógł przyjąć wygodną pozycję i miał wygodny dostęp do wszystkich funkcji maszyny. Liczne elementy sterujące, takie jak Linde Load Control, są umieszczone bezpośrednio w podłokietniku, aby zminimalizować liczbę wymaganych ruchów.
Wersje fotela
Szeroka gama wersji foteli – dzięki takim opcjom jak zawieszenie pneumatyczne, podparcie lędźwi czy podgrzewanie i wentylacja siedziska – zapewnia dodatkowy komfort i aktywną ochronę przed wadami postawy.
Wyświetlacz
Dostępny w standardzie wyświetlacz o przekątnej 3,5 cala prezentuje wszystkie istotne informacje, takie jak wskaźnik naładowania baterii, lampki ostrzegawcze i godziny pracy. Opcjonalnie dostępny jest 7-calowy ekran, na którym wyświetlane są informacje z systemu Linde Safety Pilot lub obrazy z kamer.
Mechaniczne oddzielenie osi skrętnej, jednostki napędowej i masztu
Dzięki oddzieleniu miejsca pracy operatora od jednostki napędowej, osi skrętnej i masztu wstrząsy i drgania spowodowane nierównościami terenu są w dużo mniejszym stopniu przenoszone na operatora, co zmniejsza obciążenie fizyczne i zapewnia niemęczącą pracę. Dodatkowo elastomerowe łożysko pierścieniowe oddziela ramę i podwozie od osi napędowej, co optymalnie chroni operatora na nierównym terenie.
Klimatyzacja*
Szczególnie podczas pracy na zewnątrz kabina z wydajnym ogrzewaniem i klimatyzacją ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia i produktywności operatora. Z tego powodu elektryczne wózki widłowe X20 – X35 mogą być wyposażone w ramach opcji w system wentylacji z ośmioma dyszami (trzy dysze skierowane na operatora, dwie na przestrzeń na nogi, trzy dysze przeciwmgielne na szybę przednią), co zapewnia komfortowe warunki pracy niezależnie od temperatury na zewnątrz.
* zawiera węglowodory fluorowane
Elektroniczna amortyzacja krańcowych pozycji masztu
Aby zapobiec przenoszeniu wstrząsów i drgań na operatora, pozycje krańcowe masztu są elektronicznie amrotyzowane. Zmniejsza to również zużycie elementów masztu.
Bezpieczeństwo w każdym detalu
Nowe elektryczne wózki widłowe X20 – X35 należą do najbezpieczniejszych maszyn w swojej klasie. Aby to osiągnąć, wyposażono je w liczne pasywne i aktywne opcje bezpieczeństwa. Nisko położony środek ciężkości z wysoko umieszczoną osią skrętną oraz siłowniki pochyłu zapewniają stabilność na zakrętach i bezpieczną obsługę ładunków na dużych wysokościach. Dostępny w standardzie system Linde Curve Assist redukuje prędkość proporcjonalnie do skrętu kierownicy. Linde Load Assist – również dostępny w standardzie – ogranicza funkcję podnoszenia i przechylania, gdy karetka wideł przekroczy maksymalny zasięg podczas obsługi ładunku. Dzięki niskiemu, dużemu i antypoślizgowemu stopniowi wsiadanie do wózka i wysiadanie z niego jest bezpieczne. Automatyczny hamulec postojowy zabezpiecza maszynę przed niezamierzonym stoczeniem się.
Kluczową cechą bezpieczeństwa jest doskonała widoczność ładunku i otoczenia, co minimalizuje liczbę wypadków z udziałem ludzi i innych maszyn. Również systemy litowo-jonowe posiadają wielostopniową koncepcję bezpieczeństwa, która umożliwia użytkowanie wózków w wymagających środowiskach o dużych obciążeniach mechanicznych i znacznych wahaniach temperatury. Baterie i moduły zasilające są zabezpieczone przed wilgocią zgodnie z normą IP69X. Wytrzymałość wózków została potwierdzona w serii specjalnie opracowanych testów zderzeniowych.
Zaprogramowane do pracy w sieci
Dzięki kompleksowej technologii czujników i transmisji danych nowe elektryczne wózki widłowe X20 – X35 są w pełni przygotowane do pracy w sieci oraz można je zintegrować bezpośrednio z infrastrukturą IT klienta, systemami zarządzania flotą, takimi jak Linde connect, i procesami cyfrowymi. Kilka czujników zbiera dane o pojeździe do celów predykcyjnego planowania pracy, konserwacji lub zdalnej diagnostyki. Dane mogą być bezpiecznie przesyłane za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego, które umożliwia również bezpieczne pobieranie aktualizacji i nowych funkcji. Możliwości te zwiększają dostępność floty. Na podstawie danych o poziomie naładowania i wydajności infrastruktury ładowania klienci mogą optymalnie zaplanować wykorzystanie wózków.
W sieci
Łączność jest zapewniona dzięki jednostce transmisji danych, która jest połączona z systemem sterowania maszyny za pomocą magistrali CAN i przesyła dane wózka za pomocą WLAN, Bluetooth lub 4G do własnych serwerów lub do chmury. Daje to gwarancję najwyższych standardów ochrony danych. Podłączenie wózków do systemów oprogramowania pomaga operatorom – za pomocą kluczowych danych liczbowych, raportów i paneli z danymi – w bardziej efektywnym wykorzystaniu maszyn, zwiększeniu ich dostępności, optymalizacji planowania konserwacji, unikaniu napraw i poprawie bezpieczeństwa podczas użytkowania.
Łatwa konserwacja przez cały czas
Wszystkie zespoły i podzespoły elektrycznych wózków widłowych X20 – X35 zostały zoptymalizowane pod kątem minimalnego zużycia, dzięki czemu nakłady na konserwację w całym okresie użytkowania są znacznie niższe niż w przypadku porównywalnych maszyn. Łatwe serwisowanie gwarantuje maksymalną dyspozycyjność. Części wymagające konserwacji są łatwo dostępne i można je bez problemu wymienić. Ważne podzespoły, takie jak maszt, można szybko zdemontować i wymienić. Dzięki pojawiajacym się na wyświetlaczu komunikatom tekstowym proste czynności konserwacyjne może wykonać sam operator, co zmniejsza liczbę zgłoszeń serwisowych i obniża koszty.
Linde Truck Health Management stale monitoruje kluczowe parametry maszyny i, zgodnie z wymaganiami klienta, bezpośrednio informuje pracowników serwisu, gdy ważne wartości mierzone w wózku osiągną poziom krytyczny. Pozwala to klientowi na podjęcie działań prewencyjnych, co z kolei zwiększa dyspozycyjność wózków i gwarantuje wysoki poziom obsługi serwisowej. Ponadto niezbędne prace serwisowe można zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem i lepiej się do nich przygotować, co zmniejsza liczbę wyjazdów i koszty.
Zrównoważony rozwój bez pogorszenia wydajności
Dzięki wózkom widłowym z przeciwwagą X20 – X35 użytkownicy mają dostęp do zrównoważonych rozwiązań logistycznych bez kompromisów w zakresie wydajności. Po raz pierwszy wózki z serii X oferują wszystkie ekologiczne zalety wózka z napędem elektrycznym oraz osiągi wózka spalinowego. Modele te pracują całkowicie bez emisji spalin, a emisja hałasu jest zredukowana do minimum. Przy zastosowaniu energii pierwotnej wytwarzanej w sposób zrównoważony wózki widłowe mogą być eksploatowane całkowicie bez emisji CO2. Pozwala to również obniżyć koszty energii i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w ramach kompleksowej strategii zrównoważonego rozwoju. Elektryczne wózki widłowe sprzyjają również długofalowo zrównoważonemu wykorzystaniu zasobów: systemy baterii litowo-jonowych po użyciu w wózkach mogą być wykorzystywane jako statyczne magazyny energii elektrycznej, a także poddane profesjonalnemu recyklingowi, co pozwala na odzyskanie surowców.