Ergonomia w Linde Material Handling
Człowiek w zgodzie z techniką
Maksymalna produktywność ma miejsce wtedy, gdy człowiek i maszyna doskonale ze sobą współgrają. Dlatego w Linde w procesie opracowywania wózków to ich operatorzy są zawsze w centrum uwagi. Każdego dnia są oni narażeni na różnorodne obciążenia związane ze środowiskiem pracy i wykonywanymi zadaniami: od nierównego podłoża i wstrząsów po jednostronnie wykonywane ruchy ciała lub niewłaściwą postawę podczas sterowania, transportu, komisjonowania albo też załadunku i rozładunku.
Szczególnie w trudnych sytuacjach w trakcie jazdy lub w wąskich korytarzach wzrasta poziom stresu, a wraz z nim ryzyko wypadków i obrażeń. Aby zmniejszyć obciążenie fizyczne i psychiczne operatorów, firma Linde wdraża najwyższe standardy w zakresie ergonomii – zarówno w przypadku wózków widłowych z przeciwwagą, jak i pojazdów technicznych do gospodarki magazynowej. Od optymalizacji pola widzenia, poprzez innowacyjne koncepcje obsługi, aż po cyfrowe systemy wspomagania – wszystkie te czynniki zapewniają mniejsze obciążenie podczas pracy oraz gwarantują komfort i bezpieczeństwo. W ten sposób wózki Linde dbają o zdrowie pracowników, a jednocześnie wznoszą zdolność przeładunkową na nowy poziom.
Zalety ergonomicznych wózków widłowych
Komfort w miejscu pracy
Jeśli operatorzy nie czują się dobrze lub są poddawani nadmiernemu obciążeniu fizycznemu, spada ich poziom koncentracji, a co za tym idzie, jakość wykonywanej przez nich pracy. Wzrasta ryzyko urazów lub błędów. Aby zatem odciążyć operatora, firma Linde zapewnia w każdym wózku całkowicie ergonomiczne stanowisko robocze. Dzięki temu operator nie odczuwa bólu, jest skoncentrowany i bezpieczny przez całą zmianę.

Komfort obsługi w przypadku wózków widłowych z przeciwwagą
Ergonomicznie rozmieszczone elementy sterujące
Obszerna kabina operatora
Wersje fotela
Wózki widłowe do dużych obciążeń z kabiną obrotową
Wszystkie wózki widłowe do dużych obciążeń mogą być wyposażone w kabinę obrotową. Dzięki temu operator może płynnie obracać całą kabinę o 90° w lewo i 65° w prawo. Dodatkowo możliwy jest pełny obrót o 180° w lewo. Oznacza to, że operator ma zawsze optymalną widoczność we wszystkich kierunkach, a jednocześnie chroni swoje plecy.
Obrotowe stanowisko prac
Cechą szczególną wózków widłowych z przeciwwagą Linde jest obrotowe stanowisko pracy operatora. Podczas częstego cofania operatorzy muszą regularnie oglądać się przez ramię. Może to powodować duże przeciążenia szyi i pleców oraz prowadzić do trwałych uszkodzeń. Obrotowy fotel operatora zmniejsza obciążenie fizyczne operatora nawet o 60 procent. Operator może obrócić się o 90 stopni i mieć wszystko w zasięgu wzroku podczas cofania, bez nadwyrężania kręgosłupa.

Komfort obsługi urządzeń technicznych do gospodarki magazynowej
Pozycja operatora pod kątem 45 stopni
W przypadku urządzeń ze stanowiskiem stojącym firmy Linde operator stoi lekko zwrócony pod kątem 45 stopni do wideł. Ta wyjątkowa pozycja do jazdy optymalizuje widoczność wideł i ładunku bez konieczności zmiany pozycji operatora lub odwracania głowy.
Stalowy fartuch jako ochrona dla pleców
Platforma stojąca modeli SP nowych wózków platformowych, takich jak T20–T25 SP, L14–L16 SP lub D12–D14 SP jest wyposażona w masywny stalowy fartuch, który sięga za plecami operatora niemal do środka wózka. Ta unikalna na rynku konstrukcja chroni operatora przed kolizjami niczym tarcza ochronna. Stalowy fartuch zapobiega także wypadnięciu operatora z wózka podczas szybkiego ruszania.
Podparcie siedzenia na dłuższych odcinkach przejazdu
Stabilne, wyściełane oparcie zapewnia dodatkowy komfort operatora na dłuższych odcinkach przejazdu.
Dobra widoczność z każdej perspektywy
Aby zachować kontrolę nad całym otoczeniem, operator często musi obracać się we wszystkich kierunkach. Zwłaszcza w wąskich korytarzach, podczas pracy na wysokości i podczas cofania operatorzy często wykonują nienaturalne i najczęściej jednostronne ruchy, które w najpoważniejszych przypadkach mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń i długotrwałych kontuzji. Dlatego firma Linde stale optymalizuje i poszerza pole widzenia, aby zminimalizować niezbędny promień ruchu. Lepsza widoczność zwiększa także bezpieczeństwo pracy i zmniejsza ryzyko wypadków pomiędzy wózkiem widłowym a pieszym.

Wszystko w zasięgu wzroku w przypadku wózka widłowego z przeciwwagą
Przestronna kabina z dużymi szklanymi powierzchniami
Smukłe profile masztu
Kabina podnoszona
Wszystko w zasięgu wzroku w urządzeniach technicznych do gospodarki magazynowej
Profile masztu
W wózkach podnośnikowych Linde profile masztu są wyjątkowo wąskie, aby zapewnić operatorowi doskonałą widoczność, szczególnie podczas podnoszenia ładunków.
Monomaszt
Stanowisko operatora przed baterią
W przypadku wózków unoszących do komisjonowania N20 B, N20 – 25, N20 – 25 HP, stanowisko operatora znajduje się przed baterią. Oznacza to, że operator ma lepszą widoczność otoczenia, kiedy opuszcza korytarze z regałami, i może bezpiecznie wykonywać komisjonowanie towarów w magazynie.
Maszt wózka wysokiego składowania X
Szczególnie innowacyjną koncepcję masztu można znaleźć w serii wózków widłowych wysokiego składowania R14 – R17 X. Bardzo szerokie maszty podnoszące, wąskie profile i fotel zlokalizowany blisko masztu zapewniają optymalną widoczność we wszystkich kierunkach. Dodatkowo system kamer umieszczony na maszcie umożliwia stały nadzór ładunku.
Poszerzone pole widzenia
Aby poszerzyć pole widzenia i zwiększyć bezpieczeństwo eksploatacji, firma Linde opracowała różne systemy wspomagania oparte na kamerach i czujnikach. Należy do nich kamera cofania wspierana sztuczną inteligencją Reverse Assist Camera. Automatycznie rozpoznaje osoby i w kilku etapach ostrzega operatora wózka widłowego o grożącej kolizji.


Ergonomia – kierunek na przyszłość
Precyzyjne i łatwe sterowanie wózkiem widłowym i ładunkiem jest niezbędne do sprawnego przebiegu pracy. Jednak ruchy kierownicą często są wykonywane jednostronnie lub w niekorzystnych pozycjach ciała. Innowacyjne koncepcje obsługi Linde są zoptymalizowane pod kątem ergonomii, aby zmniejszyć obciążenie fizyczne operatora. Poprawia to samopoczucie pracowników, ograniczając jednocześnie ryzyko długotrwałych chorób i niedyspozycji personelu.
Precyzyjne sterowanie wózkiem widłowym z przeciwwagą

Linde Load Control
Dokładne co do centymetra i ergonomiczne sterowanie funkcjami masztu dzięki funkcji Linde Load Control. Dwie zintegrowane w prawym podłokietniku dźwignie sterowania umożliwiają operatorowi łatwe i precyzyjne sterowanie roboczym i dodatkowym układem hydraulicznym wózka przy minimalnych ruchach palców.

Napęd hydrostatyczny
W napędzie hydrostatycznym nie występuje sprzęgło, dźwignia zmiany biegów, przekładnia ani hamulce. Napęd ten umożliwia płynne i wyjątkowo łagodne przyspieszanie i hamowanie, wspomagając w ten sposób precyzyjne manewrowanie w wąskich korytarzach.

Dwupedałowy system jazdy
Oparty na bezpośrednim napędzie hydrostatycznym, dwupedałowy system jazdy zapewnia precyzyjne i czułe sterowanie wózkiem widłowym przy minimalnym wysiłku ze strony operatora. Prawy pedał jest przeznaczony do jazdy do przodu, lewy pedał obsługuje jazdę wstecz. Układ napędowy pracuje w sposób ciągły, umożliwiając operatorowi płynne przyspieszanie i hamowanie oraz szybką zmianę kierunku jazdy.


Linde Steer Control
Koncepcja obsługi Linde Steer Control wyznacza nowe standardy w zakresie ergonomii. Zamiast klasycznej kierownicy operator steruje wózkiem za pomocą mini kierownicy lub joysticka, które są zintegrowane z dodatkowym podłokietnikiem po lewej stronie. Takie rozwiązanie umożliwia łatwe, precyzyjne i intuicyjne sterowanie wózkiem. W porównaniu do klasycznej kierownicy Linde, ruchy ramienia odpowiedzialnego za kierowanie są zmniejszone, odciążając w ten sposób mięśnie. Funkcja Linde Steer Control dopełnia sprawdzoną koncepcję obsługi składającą się z dwupedałowego systemu jazdy i systemu Linde Load Control, sprawiając, że operator i wózek mogą stworzyć jedną wydajną całość.
Precyzyjne sterowanie urządzeniami technicznymi do gospodarki magazynowej

Joystick wielofunkcyjny
Do pracy z wózkami widłowymi wysokiego składowania R10 – R25 firma Linde opracowała joystick wielofunkcyjny. Za jego pomocą można obsługiwać kilka centralnych funkcji wózka widłowego. Został on zaprojektowany jako anatomiczny odpowiednik ludzkiej dłoni, dzięki czemu dłoń operatora może przez cały czas spoczywać w naturalnej, zrelaksowanej pozycji. Unikalny kształt joysticka pozwala na intuicyjną obsługę ładunku, co skutkuje bezpiecznym, prostym i wydajnym przebiegiem procesów roboczych.

Linde e-driver
Unikalna koncepcja e-driver firmy Linde została opracowana specjalnie z myślą o ustawieniu stojącego stanowiska roboczego operatora pod kątem 45 stopni. Oznacza to, że operator może sterować wszystkimi funkcjami wózka jedną ręką, nie obciążając kręgosłupa.

Dwupedałowy system jazdy
Obok wózków widłowych z przeciwwagą także wózki wysokiego składowania Linde są wyposażone w sprawdzony dwupedałowy system jazdy. Umożliwia on łagodny dojazd, szybką zmianę kierunku jazdy oraz precyzyjne przemieszczanie ładunku.
Wydajność za naciśnięciem jednego przycisku
Półautomatyczne komisjonowanie
Wózki do komisjonowania N20 – N25 i N20 – N25 C można stosować w trybie półautomatycznym. Wózek automatycznie jedzie przed lub za operatorem. Skraca to odcinki przejazdów i ogranicza częstotliwość wsiadania i wysiadania.
Zautomatyzowane funkcje w przypadku wysokich regałów
Firma Nawigacja magazynowa Linde (Linde Warehouse Navigation) wspiera operatorów wózków widłowych do wąskich korytarzy podczas składowania towarów w magazynie. Ponadto system wspomagania wskazuje miejsce przechowywania towaru i automatycznie przejeżdża w jego kierunku po naciśnięciu przycisku. Dodatkowo system automatycznie składuje i pobiera palety w magazynie po naciśnięciu przycisku, zmniejszając w ten sposób ilość koniecznych ruchów wykonywanych przez operatora.
Całkowicie bezpieczne środowisko pracy
Oprócz wysiłku fizycznego związanego z prowadzeniem i sterowaniem wózkiem widłowym, operatorzy w codziennej pracy są także narażeni na rozmaite wpływy środowiska. Należą do nich ekstremalne temperatury, pył, wstrząsy i drgania, które powodują dodatkowe obciążenie operatora. Kabiny operatorów firmy Linde zostały optymalnie zaprojektowane tak, aby chronić operatora przed wpływami zewnętrznymi i zapewnić całkowicie bezpieczne i przyjemne środowisko pracy.
Redukcja wstrząsów i drgań
- Amortyzowany fotel: fotele z regulacją wysokości i amortyzacją pneumatyczną redukują uderzenia i drgania, zapewniając w ten sposób wyjątkowy komfort.
- Czujniki krańcowe w przypadku wersji z podwójnym i potrójnym masztem: gdy maszt osiągnie maksymalną lub minimalną wysokość, czujniki krańcowe zapewniają płynniejsze podnoszenie i opuszczanie.
- Active Stability Control: System wspomaganie Active Stability Control (ASC) firmy Linde pomaga rozpoznać wózkom do wąskich korytarzynierówności podłoża oraz skompensować wstrząsy i drgania.
Odłączenie komponentów
Wibracje, uderzenia czy drgania silnie oddziałują na operatorów podczas pracy na zmianie. Nawet jeśli pojedyncze drgania są praktycznie niewyczuwalne – po zsumowaniu się w znaczący sposób obciążają organizm ludzki. Właśnie przed tym chroni systematyczne odłączanie poszczególnych komponentów. To dlatego oddzielone od podwozia stanowisko robocze operatora w wózkach widłowych z przeciwwagą firmy Linde już od dawna należy do ergonomicznego wyposażenia podstawowego. Maszt, oś skrętna i oś napędowa są oddzielone od podwozia, dzięki czemu drgania i uderzenia nie mogą być przenoszone na operatora. Także w najnowszej generacji wózków platformowych firmy Linde platforma stojąca i elementy obsługowe tworzą jednostkę, która już w wyposażeniu standardowym jest oddzielona gumowym łożyskiem od reszty podwozia i amortyzowana.

Ochrona przed pyłem, brudem i wysoką temperaturą
- Komfortowa kabina: kabina chroni operatora przed pyłem, brudem i hałasem, szczególnie podczas pracy na zewnątrz.
- Klimatyzacja* i ogrzewanie: Zimą i latem klimatyzacja* i ogrzewanie w wózkach widłowych Linde zapewniają przyjemną temperaturę w kabinie.
- Wersja przeznaczona do chłodni: wersja przeznaczona do chłodni została opracowana z myślą o użytkowaniu wózków widłowych w temperaturach do minus 35 stopni Celsjusza. Nadaje się szczególnie do stosowania w chłodniach lub innych środowiskach o niskiej temperaturze.
* zawiera fluorowane węglowodory
Bezpieczna i wygodna praca w magazynie
Praca z ciężkimi ładunkami i dużymi wózkami widłowymi wymaga maksymalnej koncentracji. Presja czasu, trudne manewry podczas jazdy czy praca w słabo widocznych obszarach mogą powodować stres, a w dłuższej perspektywie prowadzić do wyczerpania psychicznego. Wzrasta ryzyko wypadku. Aby odciążyć psychicznie operatorów i zwiększyć bezpieczeństwo pracy wszystkich osób w środowisku roboczym, firma Linde oferuje szereg cyfrowych systemów wspomagania.


Linde Safety Pilot
Linde Safety Pilot Działa jak inteligentny pilot i chroni operatora oraz ładunek przed wypadkami związanymi z przewróceniem. Operator może stale monitorować ważne parametry za pomocą małego monitora, a gdy tylko zostanie osiągnięty krytyczny stan jazdy, pojawi się wizualne i akustyczne ostrzeżenie. Wersja Active systemu Safety Pilot automatycznie wpływa na funkcje jazdy i podnoszenia wózka widłowego.

Linde Safety Guard
Dzięki funkcji aktywnego ostrzegania akustycznego, światłem LED lub za pomocą wibracji zawartej w systemie Linde Safety Guard wszystkie osoby w środowisku roboczym mają możliwość natychmiastowej reakcji, zanim dojdzie do obrażeń osób lub szkód materialnych. Zapewnia to bezpieczeństwo operatorom i pieszym znajdującym się w bezpośrednim otoczeniu wózka widłowego.

Linde Curve Assist
Aby chronić operatora przed ryzykownymi manewrami podczas jazdy, a tym samym uniknąć kolizji lub wypadków związanych z najechaniem na przeszkodę, system Linde Curve Assist automatycznie zmniejsza prędkość jazdy na zakrętach.

Linde Load Management
Aby zmniejszyć ryzyko wypadków podczas składowania i pobierania towarów za pomocą wózków podnośnikowych, system Linde Load Management monitoruje udźwig resztkowy i ostrzega operatora w odpowiednim czasie o sytuacjach krytycznych, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo podczas obsługi ładunków na wysokościach.

Nieustanny rozwój i modernizacja
Ergonomiczna konstrukcja wózków i stanowisk roboczych operatorów, a także zorientowana na użytkownika konstrukcja całego środowiska pracy są i niezmiennie będą również w przyszłości centralnym punktem filozofii firmy Linde. Dotyczy to także dalszego rozwoju interfejsów użytkownika dla systemów wspomagających, koncepcji sterowania czy rozwiązań z zakresu oprogramowania. W ten sposób firma Linde zapewnia najlepsze możliwe wsparcie dla operatorów i zarządzania flotą.