Optymalizacja logistyki w zakładzie Madi Ventura w Brownfield
Podatny grunt dla prawidłowego rozwojuOd ponad 80 lat włoskie przedsiębiorstwo Madi Ventura działa w branży orzechów i suszonych owoców. We współpracy z Linde MH usprawniono teraz pod kątem przyszłych wyzwań intralogistykę w głównym zakładzie niedaleko Mediolanu – proces obejmował między innymi wdrożenie elastycznych, skalowalnych rozwiązań automatyzacji w postaci automatycznych wózków podnośnikowych i do wąskich korytarzy.
W muesli, w deserach lub jako zdrowa przekąska: suszone owoce i orzechy od zawsze cieszyły się wielką popularnością na całym świecie – i to na długo, zanim wymyślono określenie superfood. Jednocześnie w branży można zauważyć stały wzrost świadomości zdrowotnej społeczeństwa, co potwierdza Giuseppe Calvini, kierownik produkcji w Madi Ventura: „Tylko w ostatniej dekadzie nasze obroty wzrosły o 25%”. Włoski producent i importer ma siedzibę w Chieve, zaledwie godzinę jazdy od Mediolanu, gdzie obsługuje ponad 18 000 ton produktów każdego roku kalendarzowego, a tendencja ta gwałtownie rośnie. A zatem: „Jedynym wyjściem było znaczne poszerzenie naszego obszaru produkcyjnego”, precyzuje Calvini. Rzecz jasna, konieczna była także modyfikacja niektórych obszarów intralogistyki.
Twardy orzech do zgryzienia
Więcej miejsca na produkcję, większa powierzchnia magazynowa oraz bardziej efektywna, zautomatyzowana logistyka, którą w razie potrzeby można łatwo skalować: z taką szczegółową specyfikacją wymagań firma Madi Ventura nawiązała kontakt z Linde MH. „Szukaliśmy dostawcy, który rozumiałby nasze potrzeby i mógłby zapewnić nam niezbędne wsparcie na każdym etapie: od analizy do działalności na pełną skalę”, podsumowuje Simone Gedda, kierownik ds. logistyki. Było to nie lada wyzwanie, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że nowo zaprojektowany, zautomatyzowany magazyn gotowych części miał umożliwiać interakcję z innymi sektorami – czyli tymi obszarami zakładu, po których poruszają się operatorzy w wózkach i piesi. Umożliwienie połączenia ręcznych i zautomatyzowanych procesów wymagało wdrożenia maksymalnych środków bezpieczeństwa. Nie było to jedyne wyzwanie, z jakim musiała poradzić sobie firma Linde: realizacja tego ambitnego projektu odbywała się w trakcie bieżącej działalności.
Wraz z wdrożeniem tego projektu zmianie uległ również sposób pracy naszych pracowników. Nie traktują już oni automatyzacji jako konkurencji, ale postrzegają ją jako przydatne wsparcie. Innymi słowy: Nie zastąpiliśmy ludzi maszynami, ale zwiększyliśmy ich profesjonalizm
Simone Gedda, kierownik ds. logistyki w Madi Ventura
Od pomysłu do realizacji
Jako główny wykonawca, firma Linde MH rozpoczęła prace od zaprojektowania nowego układu magazynu. W oparciu o ten projekt stworzono następnie nowy magazyn wysokiego składowania z dziesięcioma korytarzami i sześcioma poziomami przechowywania, dzięki czemu klient zyskał ok. 4000 dodatkowych miejsc paletowych. O maksymalizację produktywności części obiektu niedostępnej dla ludzi dbają dwa automatyczne wózki do wąskich korytarzy Linde K-MATIC. Podnoszą one ładunki o masie do 1500 kg na maksymalną wysokość 16 metrów, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla firmy Madi Ventura. Kolejna korzyść: inteligentny system nawigacji po obiektach naturalnych umożliwia bezpieczne manewrowanie wózkami w wąskich korytarzach, bez konieczności stosowania dodatkowych prowadnic czy też reflektorów laserowych. Za wcześniejsze i późniejsze procesy logistyczne – czyli za dostarczanie i odbieranie towarów – odpowiada pięć wózków wysokiego podnoszenia Linde L-MATIC AC. Wózki te są również wyposażone w najnowocześniejsze wizyjne i laserowe systemy bezpieczeństwa i pracują z wydajnością wynoszącą 39 palet na godzinę. Trasy transportowe zautomatyzowanego sprzętu są wstępnie definiowane przez system Linde Robot Manager w oparciu o dane pochodzące z firmowego systemu zarządzania magazynem.
Sukces na wielu płaszczyznach
Po zrealizowaniu projektu, co zgodnie z ustaleniami miało miejsce podczas bieżącej eksploatacji, firma Madi Ventura odnotowała szereg korzyści: 98% wszystkich zamówień jest bezbłędnie realizowanych przez rozwiązania automatyzacji firmy Linde, nawet przy szczytowych ilościach wynoszących 150 ton towarów dziennie. Jednocześnie, przedsiębiorstwo działa teraz mając do dyspozycji ok. 8000 zamiast dotychczasowych 4000 miejsc paletowych, bez konieczności tworzenia nowych powierzchni magazynowych.
Znaczną wartość dodaną stanowią przy tym dane pozyskane dzięki procesowi automatyzacji; dzięki nim Madi Ventura może łatwiej kontrolować procesy oraz identyfikować dalsze możliwości optymalizacji.
Korzyści wykraczają poza same kwestie techniczne i finansowe: „Wraz z wdrożeniem tego projektu zmianie uległ również sposób pracy naszych pracowników. Nie traktują już oni automatyzacji jako konkurencji, ale postrzegają ją jako przydatne wsparcie. Innymi słowy: Nie zastąpiliśmy ludzi maszynami, ale zwiększyliśmy ich profesjonalizm”, podsumowuje Simone Gedda, kierownik ds. logistyki.
Madi Ventura S.p.A., Chieve (Włochy)
W 1936 r. importer owoców, warzyw, orzechów i innych bakalii Attilio Ventura założył w Genui przedsiębiorstwo o takiej samej nazwie Ventura . Przez kolejne dekady przedsiębiorstwo wyrobiło sobie renomę zarówno w kraju, jak i za granicą, a w 2000 roku doszło do jego fuzji z mediolańską firmą Madi. Obecnie Madi Ventura ma do dyspozycji ponad 90 dostawców z 30 państw i jest jednym z liderów w stale rosnącym segmencie suszonych owoców, orzechów i tym podobnych produktów.