Ta przeglądarka jest nieaktualna. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony internetowej, przełącz się na inną przeglądarkę.

Firma Seifert polega na DMC – rozwiązaniu zwiększającym poziom produktywności i bezpieczeństwa

Tutaj wyżej znaczy szybciej
Wózek wysokiego podnoszenia firmy Linde podczas pracy w Seifert Logistics

W Seifert Logistics Group na północ od Ulm w Niemczech produkty tego znanego producenta sprzętu ogrodniczego magazynowane są na wysokości do 13 metrów. Pomimo imponującej wysokości, obsługa regałów za pomocą wózków wysokiego podnoszenia jest nie tylko niezwykle szybka, ale także wyjątkowo bezpieczna. Za taki stan rzeczy odpowiada głównie system wspomagania Linde Dynamic Mast Control (DMC).

W zróżnicowanym świecie logistyki kontraktowej czasami najdrobniejsze szczegóły mają znaczenie – nawet jeśli mierzą tylko jeden milimetr. W Seifert Logistics Group ten wspomniany milimetr ma szczególne znaczenie. Od ponad 75 lat ta firma rodzinna z Ulm, zajmująca się logistyką kontraktową, kieruje się filozofią, aby dostarczać klientom odrobinę więcej. Patrząc na otwarty w 2022 r. oddział na północ od Münsterstadt, „milimetr firmy Seifert” można teraz mierzyć w sekundach. A dokładniej: w około 17 z nich. Dzięki technologii Linde właśnie tyle z nich można zaoszczędzić podczas każdego procesu składowania i pobierania towarów w tamtejszym magazynie.

W Ulm ludzie myślą i budują z rozmachem

Cofnijmy się jeszcze kilka metrów i zobaczmy, co sama firma Seifert uznaje za najbardziej rozbudowany indywidualny projekt w swojej historii: „W naszym nowym kompleksie stworzyliśmy około 50 000 metrów kwadratowych powierzchni magazynowej i około 100 000 miejsc paletowych” – mówi Julian Seifert, kierownik obszaru ds. standaryzacji i cyfryzacji, opisując imponujące wymiary centrum logistycznego obsługującego wielu użytkowników. Za ścianami hali firma Seifert przechowuje między innymi produkty czołowego producenta urządzeń ogrodniczych i zajmuje się zarządzaniem jego całym łańcuchem dostaw.

Julian Seifert, kierownik obszaru ds. standaryzacji i cyfryzacji w Seifert Logistics Group
Chcieliśmy optymalnie wykorzystać przestrzeń w naszym nowym centrum logistycznym – dlatego w przypadku naszych regałów osiągnęliśmy wysokość aż do 13 metrów.

Julian Seifert, kierownik obszaru ds. standaryzacji i cyfryzacji w Seifert Logistics Group

Gdy wszystko kwitnie, biznes kwitnie szczególnie

Odpowiednio wysokie wymagania firma ta stawia względem wózków do transportu poziomego, które przejmują magazynowanie i pobieranie towarów na paletach: „Naszym pierwszym wyborem były niewątpliwie wózki wysokiego podnoszenia. Należy jednak zadbać o to, aby nasi ludzie mogli pracować na tych wysokościach nie tylko w możliwie najbardziej bezpieczny sposób, ale także jak najbardziej produktywnie. W końcu branża sprzętu ogrodniczego musi czasem mierzyć się z ekstremalnymi szczytami sezonowymi” – podsumowuje Julian Seifert. I tak – zanim nowy oddział został oddany do użytku, do testów włączono modele od różnych dostawców, w tym wózek Linde R20 z funkcją Dynamic Mast Control.

Wózek wysokiego podnoszenia firmy Linde podczas pracy w Seifert Logistics w Ulm
Który wózek wysokiego podnoszenia pokona konkurencję?

Każdy, kto dzisiaj wejdzie do wysokich hali firmy Seifert, zobaczy liczne czerwone wózki widłowe manewrujące pomiędzy potężnymi, zapełnionymi konstrukcjami regałów. W sumie 21 wózków Linde R20 bez trudu podnosi maszty do szóstego poziomu regałów, bezpiecznie i szybko manewrując paletami z punktu A do B. Alexander König, Key Account Manager w partnerskiej sieci Linde MH, Schöler Fördertechnik, wyjaśnia, dlaczego to właśnie urządzenia z Aschaffenburga były w stanie przekonać zespół firmy Seifert: „Głównym czynnikiem decydującym była funkcja Dynamic Mast Control. Bezpośrednie porównanie z modelami konkurencji wykazało, że technologia Linde zapewnia wymierne korzyści już przy wysokości magazynowania wynoszącej około siedem metrów”.

Inteligentna technologia tworzy (zauważalną) różnicę

Za systemem Linde kryje się połączenie precyzyjnego elektrycznego wysuwu masztu oraz zaawansowanej technologii czujników i sterowania: Centralna jednostka sterująca w sposób ciągły otrzymuje dane z czujników dotyczące kołysania masztu, a także informacje o wysokości podnoszenia i masie ładunku. Na tej podstawie sygnały sterujące przesyłane są do elektrycznego napędu wysuwu masztu, który następnie wykorzystuje ukierunkowane ruchy przeciwne, aby skompensować zarówno ugięcie, jak i kołysanie masztu. Logistyk operacyjny Marcel Hoffmann opisuje, jak to wygląda w rzeczywistości: „W przypadku zwykłych wózków zawsze trzeba poczekać, aż maszt przestanie się chwiać. W przypadku urządzeń Linde coś takiego nie występuje – podczas składowania i pobierania towarów nic się nie chwieje. Dzięki temu z wózkiem tym mogę pracować bardzo wydajnie i w znacznie bardziej zrelaksowany sposób”.

Produktywność i bezpieczeństwo – dobrze się składa

W porównaniu z wózkami wysokiego podnoszenia z klasycznym hydraulicznym napędem wysuwu uzyskana przewaga produktywności wynosi około 17 sekund na proces ładowania. „Przy dużej liczbie urządzeń i procesów szybko się to sumuje” – potwierdza ekspert z firmy Schöler, Alexander König. Do tego dochodzi dodatkowe bezpieczeństwo, za które odpowiada również Linde Safety Guard. Ponadto wszystkie wózki Linde R20 są wyposażone w innowacyjny system bezpieczeństwa, który precyzyjnie lokalizuje operatora i pieszych, i odpowiada za wzajemne ostrzeganie. Julian Seifert podsumowuje: „Firma Linde MH całkowicie przekonała nas swoimi technologiami, ale także pod względem serwisu zapewnianego przez firmę Schöler. I można uznać, że stanowi to dokładnie ten dodatkowy milimetr, do którego dążyliśmy od ponad 75 lat.“


Dzięki DMC praktycznie nie odnotowujemy już uszkodzeń palet czy towaru.

Julian Seifert, kierownik obszaru ds. standaryzacji i cyfryzacji w Seifert Logistics Group

Dynamic Mast Control w użyciu

Seifert Logistics Group

Prowadzona przez rodzinę w trzecim pokoleniu firma Seifert Logistics Group jest obecnie jedną ze 100 największych firm logistycznych w Niemczech. Około 4000 pracowników w ponad 45 oddziałach zajmuje się kilkoma podstawowymi obszarami działalności: oprócz klasycznej logistyki kontraktowej firma Seifert zajmuje się również transportem, czyszczeniem silosów i zbiorników oraz specyficznym dla branży segmentem usług o wartości dodanej. W 2022 roku firma Seifert otworzyła nowe centrum logistyczne obsługujące wielu użytkowników na północy Ulm, w którym wykorzystuje łącznie 53 wózków do transportu poziomego, Linde MH, w tym 21 wózków wysokiego podnoszenia, typu Linde R20 z funkcją Dynamic Mast Control. Dodatkowe bezpieczeństwo w wewnętrznym przepływie towarów zapewnia system Linde Safety Guard. Lokalny partner sieciowy Linde MH, Schöler Fördertechnik, dba o serwis i konserwację floty pojazdów.