Wolf GmbH
Elastyczna automatyzacja transportu towarówKażdego roku Dział Marketingu oraz Zarząd firmy Wolf GmbH – dostawcy systemów grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych* i technologii solarnej z siedzibą w miejscowości Mainburg w Dolnej Bawarii – tworzy motto, które ma stanowić motywację dla pracowników firmy. „Odwaga do zmian” – to hasło z 2016 roku, które nie mogło trafniej odzwierciedlać decyzji o zakupie pierwszych w zakładzie automatycznych wózków widłowych.
* zawiera węglowodory fluorowane
Od koncepcji do innowacji
Są takie zadania w firmie Wolf, które ciągle się powtarzają. Należy do nich m.in. transport palet z gotowymi towarami w obszarze wysyłki między magazynem blokowym a punktem przeładunku przed rampami dla samochodów dostawczych. W celu zwiększenia efektywności logistyki w naszym zakładzie poszukiwaliśmy takiego rozwiązania dla cyklicznie powtarzających się standardowych zadań, które sprawdzi się na dłuższych odcinkach trasy. Mniej więcej rok temu zaczęliśmy rozmawiać z naszym dostawcą wózków, firmą Beutlhauser-Bassewitz, autoryzowanym partnerem Linde – opowiada Roman Feigl, Dyrektor Działu Logistyki w firmie Wolf GmbH.
Podobał nam się system geonawigacji, który orientował wózki w przestrzeni bez dodatkowej infrastruktury.
Roman Feigl, Dyrektor Działu Logistyki w firmie Wolf GmbH
W tym czasie firma Linde Material Handling wprowadzała właśnie na rynek pierwsze urządzenia z linii Linde Robotics. Feigl przyznaje: Podobał nam się system geonawigacji, który orientował wózki w przestrzeni bez dodatkowej infrastruktury. Jest to dużą zaletą w porównaniu z innymi rozwiązaniami, ponieważ dzięki temu działamy bardziej elastycznie – w każdej chwili bez problemu możemy zmienić zaprogramowane trasy oraz zlecenia przejazdu. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść naszego rozwiązania był fakt, że podstawą automatycznych maszyn jest zawsze standardowy wózek Linde z dodatkowymi opcjami, takimi jak np. Linde BlueSpot.
Ponadto wózki Linde MATIC posiadają laser nawigacyjny, zamontowane z przodu i z tyłu skanery bezpieczeństwa, kamerę 3D lub laser bezpieczeństwa, moduł komputerowy z 7-calowym ekranem LCD, wizualne i akustyczne urządzenia ostrzegawcze, a także zamontowane po obu stronach wyłączniki awaryjne. Dzięki tym innowacyjnym funkcjom wózki Linde mogą pracować w tym samym otoczeniu obok ludzi i pozostałych pojazdów. Przeszkody są rozpoznawane w czasie rzeczywistym.
Szybka instalacja na miejscu
Po kliku miesiącach współpracy z Matthiasem Engelbrechtem, Doradcą Handlowym z firmy Beutlhauser Bassewitz, oraz Thomasem Weisheitem, Business Development Automation in Marketing z firmy Linde Material Handling, 5 kwietnia 2016 roku wszystko było gotowe. Zamówiony wózek stertujący L-MATIC dotarł do swojego miejsca przeznaczenia. Tydzień wcześniej zamontowano przenośnik rolkowy, który służy jako swego rodzaju bufor: z jednej strony wózek widłowy ładuje palety na przenośnik, z drugiej zaś automatyczny wózek L-MATIC pobiera kolejne palety i transportuje je do określonego wcześniej miejsca docelowego.
Instalacja rozpoczęła się natychmiast po dostarczeniu wózka do firmy Wolf. Najpierw ręcznie przeprowadzono przez halę wózek, który za pomocą zainstalowanej w nim kamery mapował wszystkie nieruchome przedmioty. Kolejnym etapem było doprecyzowanie powstałej w ten sposób dwuwymiarowej mapy obszaru, ostatecznie powinny bowiem pozostać na niej tylko te elementy, względem których wózek będzie mógł zawsze określać swoje położenie, to jest ściany, słupy i regały. Trzecim krokiem było zaprogramowanie tras i dróg przejazdu, a także zasad, zgodnie z którymi pojazd ma się poruszać w otoczeniu.
Niezawodny i bezpieczny
Rozpoczęcie eksploatacji było wielkim wydarzeniem w całej firmie – opowiada z uśmiechem Christian Amann, Managing Director Production & IT w firmie Wolf GmbH. Poruszający się zupełnie autonomicznie wózek wzbudzał duże zainteresowanie i przyciągał wielu ciekawskich. W kolejnych dniach po zainstalowaniu maszyny odbyło się wiele prób z różnymi towarami, wykonano także testy hamowania, dodatkowe testy bezpieczeństwa oraz rozmaite regulacje i optymalizacje systemu. Było to konieczne, ponieważ z trasą wózka L-MATIC krzyżuje się wiele dróg dla pieszych i innych urządzeń. Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem, dlatego określiliśmy przejrzyste zasady ruchu dla pracowników magazynu, pamiętając przy tym, że roboty oferują odpowiednio wysokie standardy bezpieczeństwa transportu – podkreśla Amann.