Ta przeglądarka jest nieaktualna. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony internetowej, przełącz się na inną przeglądarkę.

Technologia litowo-jonowa od Linde

Energia logistyki przyszłości
Wózki podnośnikowe Linde z bateriami litowo-jonowymi

Rosnąca presja kosztów, napięte harmonogramy i trudne do przewidzenia okresy wzmożonej pracy: dynamika w logistyce modyfikuje wymogi stawiane urządzeniom techniki magazynowej oraz wózkom widłowym. Przede wszystkim muszą być one stale dostępne i elastyczne w zastosowaniu. Jednocześnie ważne jest także bezpieczeństwo i ekonomiczność. Dlatego wzięliśmy pod lupę także systemy energetyczne.

Obecnie nie tylko w branży motoryzacyjnej odnotowuje się wzrost znaczenia elektromobilności. Branża urządzeń do transportu poziomego już od dawna i z sukcesem działa na tym polu. Od pewnego czasu coraz większym zainteresowaniem cieszą się wózki elektryczne, które zastępują maszyny spalinowe. Wyzwanie: osiągnięcie tak samo wysokiej dostepności pojazdów elektrycznych, jak w przypadku wózków spalinowych. To właśnie tutaj technologia litowo-jonowa pokazuje swoje mocne strony. Świetnie sprawdziła się już w codziennym użyciu – na przykład w smartfonach. Jej przewagę nad klasycznymi bateriami kwasowo-ołowiowymi wyraźnie widać w wózkach widłowych.

Wózki Linde z bateriami litowo-jonowymi

Krótkie i szybkie doładowanie

Baterie można doładować w czasie krótkich przerw w pracy, nie wymagają one kosztownej i czasochłonnej wymiany.

Większa wydajność energetyczna

Do 30 procent więcej energii dzięki dużej gęstości energii oraz wysokiej wydajności całego systemu.

Wydajny system

Bez spadku wydajności nawet przy niższym poziomie naładowania baterii.

Rozwiązanie przyjazne dla użytkownika

Brak niebezpiecznych gazów i kwasów. Łatwe czyszczenie i brak konieczności konserwacji.

Technologia Li-ION
Wózki podnośnikowe Linde z bateriami litowo-jonowymi w chłodni

Idealne rozwiązanie do każdej aplikacji

Technologia litowo-jonowa sprawdzi się w każdej aplikacji, jednak jej zalety są widoczne przede wszystkim przy intensywnym wykorzystaniu, na przykład w trybie pracy wielozmianowej, w chłodniach czy w branży napojowej.

Ze względu na brak emisji oraz obecnych w bateriach kwasowych zanieczyszczeń technologia ta jest szczególnie polecana w branżach wymagających szczególnej troski o higienę, np. w przemyśle farmaceutycznym czy spożywczym.

Dla firm, które szukają bardziej akologicznej alternatywy dla swojej spalinowej floty, wózki z bateriami litowo-jonowymi są również znakomitym wyborem.

Zalety technologii litowo-jonowej Linde

Wózek podłączony do ładowania

Technologia litowo-jonowa Linde usprawnia pracę i obsługę ładunków. Zwiększa dostępność wózków i sprawia, że ich eksploatacja staje się bardziej ekonomiczna, bezpieczniejsza i – co istotne dla środowiska – bardziej zrównoważona. Wielu użytkowników ceni sobie jej praktyczne zalety w codziennej pracy.

Ekonomiczność

Baterie litowo-jonowe zwiększają wydajność posiadanej floty. Wynika to z technologicznych zalet tego systemu energetycznego, który oferuje liczne korzyści czasowe i kosztowe w codziennej logistyce i powiązanej z nią infrastrukturze:

Wysoka wydajność systemu

Technologia litowo-jonowa Linde charakteryzuje się wysokim stopniem wydajności. W porównaniu z bateriami kwasowo-ołowiowymi efektywność energetyczna zwiększa się o 30 procent, co skutkuje niższymi kosztami energii.

Inteligentne zarządzanie bateriami

Obsługa wózków i zarządzanie bateriami są optymalnie skoordynowane dzięki magistrali CAN, co umożliwia komunikację między systemami. Dzięki temu w okresach wzmożonej pracy zawsze jest dostępna odpowiednia ilość energii. Stanowi to ochronę dla baterii oraz wydłuża jej czas pracy i żywotność.

Zredukowane koszty konserwacji i obsługi

Konwencjonalne baterie kwasowo-ołowiowe generują szereg kosztów związanych z konserwacją i obsługą, które w przypadku baterii litowo-jonowych zostały całkowicie wyeliminowane. Dotyczy to na przykład kosztów drugiej baterii czy kosztów personalnych związanych z napełnianiem baterii wodą oraz ich wymianą.

Brak kosztownej infrastruktury ładowania

Technologia Li-ION umożliwia rezygnację z kosztownej infrastruktury ładowania z oddzielnym pomieszczeniem na baterie i systemem odprowadzania gazów. Prostownik do baterii litowo-jonowych można umieścić w dogodnych punktach, na przykład w pobliżu pomieszczeń socjalnych na potrzeby krótkiego doładowania lub na miejscu pracy wózka, co pozwala zaoszczędzić czas.

Dostępność

Aby zapewnić sprawną i wydajną logistykę, urządzenia techniki magazynowej i wózki muszą oferować maksymalną dostępność. Jest to jedna z kluczowych zalet baterii litowo-jonowych Linde. W przeciwieństwie do baterii kwasowo-ołowiowych technologia ta jest niezwykle wydajna i elastyczna w kwestii cyklów i częstotliwości ładowania.

Ultraszybkie ładowanie

Cykl ładowania baterii Linde wynosi zaledwie jedną godzinę. W zależności od intensywności wykorzystania wózki są dostępne nawet przez wiele godzin jedynie po szybkim doładowaniu w czasie przerwy obiadowej.

Krótkie doładowanie wskazane

W przypadku tradycyjnych baterii zawsze zaleca się przeprowadzenie pełnego cyklu ładowania (ma to na celu ochronę baterii). W przypadku baterii litowo-jonowych jest odwrotnie: bardzo krótki czas doładowania trwający zaledwie kilka minut jest nie tylko dozwolony, ale wręcz wskazany. Idealny poziom naładowania tych baterii wynosi od 20 do 80 procent całkowitej pojemności. Ta elastyczność ładowania w znacznym stopniu zwiększa całkowitą dostępność pojazdów.

Zindywidualizowana ochrona przed całkowitym rozładowaniem

Magistrala CAN umożliwia dokonanie indywidualnych ustawień w kwestii ochrony przed całkowitym rozładowaniem. W razie zbliżania się do poziomu minimalnej pojemności system zarządzania bateriami litowo-jonowymi redukuje moc funkcji jazdy i podnoszenia. Wartość tę można ustawić zgodnie z własnymi potrzebami, zachowując przy tym równowagę między dostępnością wózka a ochroną baterii.

Pojemność dopasowana do aplikacji

Dla każdego rodzaju baterii firma Linde oferuje dwie opcje pojemności. Umożliwia to przedsiębiorstwom indywidualną regulację zaopatrzenia pojazdów w energię w zależności od intensywności ich wykorzystania. Duża bateria pozwala na przykład na stosowanie wózka w trybie pracy trzyzmianowej bez konieczności doładowywania go w trakcie zmiany.

Bezpieczeństwo

Technologia litowo-jonowa Linde zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa dla operatora i samego pojazdu. Nasi inżynierowie opracowali kompleksową koncepcję bezpieczeństwa dla całego systemu obejmującego baterię i pojazd. W początkowej fazie baterie przechodzą przez specjalne testy wytrzymałościowe i próby zderzeniowe.

Bez niebezpiecznych gazów

Podczas gdy powstający w przypadku baterii kwasowo-ołowiowych wodór może przekształcić się w niebezpieczną mieszaninę piorunującą, tak baterie litowo-jonowe są pozbawione tego ryzyka. Ponadto brak konieczności wymiany baterii sprawia, że operatorzy nie są narażeni na obrażenia. Ponieważ ogniwa litowo-jonowe są niemal bezobsługowe, operatorzy nie muszą mieć kontaktu z niebezpiecznymi kwasami.

Komora baterii sprawdzona w testach zderzeniowych

W trakcie wypadku na wózek działają olbrzymie siły związane z jego masą. Aby zapewnić bezpieczeństwo znajdujących się w maszynach baterii litowo-jonowych także w sytuacjach ekstremalnych, sprawdzono ich wytrzymałość w testach zderzeniowych z maksymalnym obciążeniem. Na filmie przedstawiono sytuację, w której komora baterii (dzięki stali o grubości 25 mm) nawet przy dużej prędkości jest odporna na przebicie przez widły wózka. Konstrukcja mechaniczna baterii również spełnia wysokie standardy Linde.

Wieloaspektowy system bezpieczeństwa

Wieloaspektowy system bezpieczeństwa baterii litowo-jonowych Linde obejmuje zarówno cele, moduły, jak i całą baterię. Ponadto system zarządzania baterią zapewnia optymalne jej wykorzystanie, nieustannie monitorując i optymalizując funkcje pojazdu, procesy ładowania i system baterii. Zapobiega to powstawaniu szkód wynikających ze zbyt wysokiego ciśnienia, przegrzania, przeładowania lub całkowitego rozładowania.

Nie tylko wózek i bateria posiadają certyfikat CE, lecz także cały system składający się z pojazdu, baterii i prostownika. Takie zabezpieczenie z reguły nie ma miejsca w przypadku baterii kupowanej jako samodzielny komponent.

Zrównoważony rozwój

Nowoczesne systemy energii są nie tylko wyjątkowo wydajne, lecz także chronią ludzi i środowisko. Baterie litowo-jonowe marki Linde spełniają wszystkie wymogi w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przykładowo: ich eksploatacja jest całkowicie bezemisyjna.

Ponadto eksploatacja wózków i urządzeń techniki magazynowej wyposażonych w tę technologię jest bardziej energooszczędna, tzn. przy łącznie takiej samej wydajności system zużywa mniej energii.

Dłuższa żywotność

Podczas produkcji baterii litowo-jonowych powstaje mniej substancji szkodliwych niż w przypadku konwencjonalnych baterii kwasowo-ołowiowych. Kolejną zaletą tej technologii jest dłuższa żywotność baterii litowo-jonowych, co z kolei pomaga chronić zasoby środowiskowe.

Kompleksowy recykling baterii

Baterie litowo-jonowe to technologia napędowa przyszłości. Rosnący popyt rodzi pytanie, w jaki sposób wykorzystywać ten zasób w sposób zrównoważony. Mimo długiej żywotności także baterie litowo-jonowe trzeba kiedyś w końcu wyłączyć z eksploatacji. W Linde Material Handling zrównoważony rozwój zaczyna się od produkcji baterii i trwa po zakończeniu ich cyklu użytkowania. Właściwy recykling odgrywa kluczową rolę w odzyskiwaniu cennych metali i surowców oraz przetwarzaniu ich w obiegu zamkniętym.

Li-Cycle posiada certyfikat ISO 14001 (systemy zarządzania środowiskowego) i ISO 45001 (systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy).

We współpracy z firmą Li-Cycle firma Linde opracowała kompleksowy proces recyklingu. Proces ten pozwala na bezpieczny recykling prawie wszystkich baterii litowych, niezależnie od kształtu, rozmiaru i składu chemicznego. Recyklingowi można poddać także uszkodzone baterie. Li-Cycle wykorzystuje energooszczędny proces na bazie cieczy w celu odzyskiwania cennych materiałów z ogniw baterii. Do 95 procent metali można odzyskać, a następnie wykorzystać do produkcji nowych baterii.

W porównaniu z wydobyciem i przetwarzaniem surowców proces recyklingu zapewnia redukcję emisji na tonę materiału baterii o 67% w przypadku CO₂, 86% w przypadku tlenków siarki i 89% w przypadku tlenków azotu. Ponadto zużycie wody spada o 97 procent. To dodatkowo optymalizuje bilans ekologiczny i tak już przyjaznych dla środowiska baterii.

Wózek elektryczny Linde E16 podczas załadunku

Bezpłatny recykling baterii litowo-jonowych Linde

Recykling baterii litowo-jonowych zakupionych od Linde Material Handling jest bezpłatny w ramach umowy w sprawie utylizacji. Baterie można zwrócić u dowolnego partnera serwisowego w sieci Linde lub wysłać bezpośrednio do firmy Li-Cycle. Wymaga to podania pewnych informacji, które można znaleźć na tabliczce znamionowej baterii. Po przesłaniu danych nasz partner logistyczny skontaktuje się z Tobą bezpośrednio i zajmie się transportem baterii.

Czy chcesz poddać recyklingowi baterie litowo-jonowe? Skontaktuj się z nami!

Pobierz więcej informacji na temat naszych baterii litowo-jonowych